Bina evi, yoxsa həyət? –VACİB DETALLAR
Ev seçimi hər bir insanın həyatında ən mühüm qərarlardan biridir. Kimisi sakitliyi və genişliyi sevərək həyət evinə üstünlük verir, kimisi isə rahatlığı və təhlükəsizliyi düşünərək bina evində yaşamağı seçir. Həyət evi insana azadlıq və geniş məkan bəxş etsə də, daha çox məsuliyyət və əlavə xərclər tələb edir. Bina evləri isə infrastruktur yaxınlığı və mühafizə imkanları ilə diqqət çəkir. Bəs hansı yaşayış forması daha sərfəlidir, daha təhlükəsizdir və insan üçün daha rahatdır?
Gündəm24.az Yenisabah.az-a istinadən xəbər verir ki, həyət və bina evlərinin fərqlərini araşdırılıb.
Həyət evi: Daha geniş sahəyə sahib olur, sakinlər şəxsi həyətində bağ-bostan salmaq, istirahət etmək, hətta ev heyvanlarını saxlamaq imkanı qazanır. Şəxsi məkanın bolluğu həyət evinin əsas üstünlüyüdür.
Bina evi: Əksər hallarda məkan məhdud olur. Mənzillərdə geniş həyət və şəxsi ərazi yoxdur. Ancaq çoxmərtəbəli binalarda lift, avtodayanacaq və müasir infrastrukturun yaxınlığı rahatlıq yaradır.
Təhlükəsizlik
Həyət evi: Təhlükəsizlik əsasən ev sahibinin öz imkanları ilə təmin olunur – hasar, kamera sistemi, qapı kilidi. Əgər ev mərkəzdən kənardadırsa, oğurluq riski daha yüksək ola bilər.
Bina evi: Əksər yeni tikililərdə domofon, 24/7 mühafizə və müşahidə kameraları mövcuddur. Üstəlik, qonşuların yaxın olması təhlükəsizlik baxımından əlavə üstünlükdür.
Xərc və saxlanma
Həyət evi: Qışda istilik xərci daha çox ola bilər, çünki bütün evin qızdırılması tələb olunur. Evin damı, həyəti, kommunikasiya xətləri də əlavə baxım və xərc tələb edir.
Bina evi: Kommunal xərclər nisbətən az olur, çünki istilik və digər xidmətlər çox vaxt mərkəzləşdirilmiş şəkildə həyata keçirilir. Binada ümumi təsərrüfat işləri (təmir, təmizlik) sakinlər arasında bölüşdürülür.
Sakitlik və sosial həyat
Həyət evi: Daha sakit və təbiətə yaxın mühit təqdim edir. Sakinlər səs-küydən uzaq olur, şəxsi məkan genişdir. Ancaq bəzən şəhər mərkəzindən uzaq olması gündəlik iş-güc üçün əlverişsiz ola bilər.
Bina evi: Nəqliyyat, məktəb, poliklinika və ticarət mərkəzlərinə yaxınlığı üstünlükdür. Lakin qonşularla səs-küy, ümumi məkan problemləri və bəzən məxfilik çatışmazlığı yaşana bilər.
Hansı daha sərfəlidir?
Təhlükəsizlik və az xərc əsasdırsa, bina evi daha uyğun seçimdir.
Yox əgər azadlıq, geniş məkan və sakitlik önəmlidirsə, həyət evi üstünlük təşkil edir.